শব্দ প্ৰদূষণ কাক বোলে

শব্দ প্ৰদূষণ বুলিলে পৰিৱেশত অত্যধিক বা অবাঞ্চিত শব্দৰ উপস্থিতি বুজায় যিয়ে মানুহ আৰু অন্যান্য জীৱৰ বাবে বিঘ্নিতকাৰী, বিৰক্তিকৰ বা ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। ই এক প্ৰকাৰৰ পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ ফলত বিভিন্ন শব্দৰ উৎসৰ ফলত শাৰীৰিক স্বাস্থ্য, মানসিক সুস্থতা, আৰু সামগ্ৰিক জীৱনৰ মানদণ্ডৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

মানুহৰ কাৰ্যকলাপ আৰু প্ৰাকৃতিক উৎস দুয়োটাৰে পৰা শব্দ প্ৰদূষণৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। মানৱ সম্পৰ্কীয় উৎসসমূহৰ ভিতৰত পৰিবহণ (যেনে পথ যাতায়ত, বিমান, আৰু ৰেল), ঔদ্যোগিক কাৰ্য্যকলাপ (কাৰখানা, নিৰ্মাণ স্থান), বাণিজ্যিক প্ৰতিষ্ঠান (ৰেষ্টুৰেণ্ট, বাৰ, শ্বপিং চেণ্টাৰ), বিনোদনমূলক কাৰ্য্যকলাপ (কনচাৰ্ট, ষ্টেডিয়াম), আনকি ঘৰুৱা সঁজুলিও অন্তৰ্ভুক্ত আৰু সঁজুলি। শব্দ প্ৰদূষণৰ প্ৰাকৃতিক উৎসসমূহৰ ভিতৰত বজ্ৰপাত, প্ৰচণ্ড বতাহ, আৰু অস্বাভাৱিকভাৱে অধিক পৰিমাণৰ বন্যপ্ৰাণীৰ শব্দ আদি থাকিব পাৰে।

শব্দ প্ৰদূষণৰ প্ৰভাৱ শব্দৰ তীব্ৰতা, সময়সীমা আৰু কম্পাঙ্ক, লগতে ব্যক্তিগত সংবেদনশীলতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ভিন্ন হ’ব পাৰে। শব্দ প্ৰদূষণৰ কিছুমান সাধাৰণ প্ৰভাৱ হ’ল-

শ্ৰৱণ ক্ষমতাৰ ক্ষতি: দীৰ্ঘদিন ধৰি উচ্চ তীব্ৰ শব্দৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে শ্ৰৱণ ক্ষমতা হেৰুৱা বা বিকল হ’ব পাৰে। যন্ত্ৰপাতি বা উচ্চ সংগীতৰ দৰে তীব্ৰ শব্দৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে ভিতৰৰ কাণৰ সুক্ষ্ম গঠনৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে।

টোপনিৰ বিকাৰ: শব্দ প্ৰদূষণে টোপনিৰ ধৰণত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে আৰু অনিদ্ৰা বা খণ্ডিত টোপনিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। বিশেষকৈ ৰাতিৰ সময়ত কোলাহলপূৰ্ণ পৰিৱেশে টোপনিৰ মানদণ্ডত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, যাৰ ফলত ক্লান্তিৰ সৃষ্টি হয় আৰু সামগ্ৰিক সুস্থতা হ্ৰাস পায়।

স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা: শব্দ প্ৰদূষণৰ দীৰ্ঘদিনীয়া সংস্পৰ্শৰ সৈতে বিভিন্ন স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সম্পৰ্ক আছে, য’ত মানসিক চাপৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি, ৰক্তচাপ বৃদ্ধি, হৃদযন্ত্ৰৰ ৰোগ, মূৰৰ বিষ, আৰু জ্ঞানমূলক কাৰ্য্যক্ষমতা হ্ৰাস পোৱা আদি অন্তৰ্ভুক্ত।

বিৰক্তি আৰু মানসিক চাপ: অবাঞ্চিত বা বিৰক্তিকৰ শব্দৰ সন্মুখীন হ’লে বিৰক্তি, হতাশা আৰু মানসিক চাপৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। ই একাগ্ৰতা, উৎপাদনশীলতা আৰু সামগ্ৰিক মানসিক সুস্থতাত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে।

যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত হস্তক্ষেপ: অত্যধিক শব্দই ব্যক্তিগত আৰু পেছাদাৰী দুয়োটা পৰিৱেশতে ফলপ্ৰসূভাৱে যোগাযোগ কৰাটো প্ৰত্যাহ্বানজনক কৰি তুলিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত ভুল বুজাবুজিৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে, বাক্যৰ বুজাবুজি হ্ৰাস পাব পাৰে, কৰ্মক্ষেত্ৰত উৎপাদনশীলতা হ্ৰাস পাব পাৰে।

পৰিৱেশৰ প্ৰভাৱ: শব্দ প্ৰদূষণে বন্যপ্ৰাণীৰ ওপৰতো ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, ইহঁতৰ যোগাযোগ, প্ৰজননৰ ধৰণ আৰু সামগ্ৰিক পৰিৱেশ ভাৰসাম্যত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে। ই প্ৰাণীৰ আচৰণ, প্ৰব্ৰজন আৰু প্ৰজননত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত পৰিৱেশগত বিঘিনি ঘটিব পাৰে।

শব্দ প্ৰদূষণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ বিভিন্ন ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব পাৰি, যেনে শব্দ নিয়ন্ত্ৰণৰ নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰা, শব্দ বাধা, শব্দ নিৰোধক, আৰু শব্দ হ্ৰাস কৰা প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰা, জনসচেতনতা বৃদ্ধি কৰা, আৰু অত্যধিক শব্দৰ সংস্পৰ্শ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে ব্যক্তিগত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা। শব্দ প্ৰদূষণৰ সৈতে মোকাবিলা কৰি আমি সকলোৰে বাবে সুস্থ আৰু অধিক সুসম জীৱন পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰিব পাৰো।

Leave a Comment