প্ৰাক প্ৰাথমিক শিক্ষা কি

প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষা, যাক প্ৰায়ে প্ৰাথমিক শিশু শিক্ষা (ECE) বা প্ৰাক-বিদ্যালয় শিক্ষা বুলি কোৱা হয়, আনুষ্ঠানিক প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ পূৰ্বে হোৱা এক শৈক্ষিক পৰ্যায়। ইয়াক সাধাৰণতে ৩ৰ পৰা ৬ বছৰৰ ভিতৰৰ সৰু ল’ৰা-ছোৱালীৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছে যদিও দেশ আৰু শিক্ষা ব্যৱস্থা অনুসৰি নিৰ্দিষ্ট বয়সৰ পৰিসৰ ভিন্ন হ’ব পাৰে। প্ৰাক প্ৰাথমিক শিক্ষাই শিশুৰ ভৱিষ্যতৰ শিক্ষণ আৰু বিকাশৰ বাবে এক অপৰিহাৰ্য ভেটি হিচাপে কাম কৰে।

প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ মূল বৈশিষ্ট্যসমূহ হ’ল-

  1. প্ৰাথমিক শিক্ষণ আৰু বিকাশঃ প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষাই সৰু ল’ৰা-ছোৱালীৰ প্ৰাথমিক শিক্ষণ আৰু বিকাশৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। ই এক লালন-পালন আৰু উদ্দীপক পৰিৱেশ প্ৰদান কৰে য’ত শিশুৱে খেলা-ধূলা, পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ, আৰু বয়স অনুসৰি কাৰ্য্যকলাপৰ জৰিয়তে অন্বেষণ আৰু শিকিব পাৰে।
  2. সামগ্ৰিক বিকাশ: প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ লক্ষ্য হৈছে জ্ঞানমূলক, সামাজিক, আৱেগিক আৰু শাৰীৰিক দিশসমূহকে ধৰি সামগ্ৰিক বিকাশক লাভান্বিত কৰা। ই শিশুসকলক প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা, যেনে সূক্ষ্ম আৰু স্থূল মটৰ দক্ষতা, যোগাযোগ দক্ষতা, আৰু মৌলিক সমস্যা সমাধানৰ ক্ষমতা বিকাশ কৰাত সহায় কৰে।
  3. প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতিঃ প্ৰাক প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ অন্যতম প্ৰাথমিক লক্ষ্য হৈছে শিশুসকলক আনুষ্ঠানিক প্ৰাথমিক শিক্ষালৈ সফল পৰিৱৰ্তনৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা। ই তেওঁলোকক প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ শৈক্ষিক দাবীৰ বাবে সাজু হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ মৌলিক ধাৰণা, প্ৰাৰম্ভিক সাক্ষৰতা, আৰু সংখ্যাৰ দক্ষতাৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়ে।
  4. সামাজিকৰণঃ প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষাই শিশুসকলক সমনীয়াৰ সৈতে মত বিনিময় আৰু সামাজিক দক্ষতা বিকাশৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। তেওঁলোকে সহায়ক আৰু তত্বাৱধানত সহযোগিতা, ভাগ-বতৰা, যোগাযোগ আৰু সংঘাত সমাধান কৰিবলৈ শিকে।
  5. খেলা-ধূলাভিত্তিক শিক্ষণ: প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষাই প্ৰায়ে খেলা-ধূলাভিত্তিক পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰে, এই কথা স্বীকাৰ কৰে যে সৰু ল’ৰা-ছোৱালীয়ে হাতেৰে কৰা অন্বেষণ আৰু সৃষ্টিশীল কাৰ্য্যকলাপৰ জৰিয়তে সৰ্বোত্তমভাৱে শিকে। খেলে শিশুসকলক তেওঁলোকৰ কল্পনাশক্তি, সমস্যা সমাধানৰ ক্ষমতা আৰু সামাজিক দক্ষতা বিকাশ কৰাত সহায় কৰে।
  6. ভাষা বিকাশঃ প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষাই শিশুসকলক কথিত ভাষা, গল্প কোৱা, আৰু প্ৰাথমিক সাক্ষৰতাৰ কাৰ্য্যকলাপৰ সৈতে পৰিচিত কৰি ভাষা বিকাশত অৰিহণা যোগায়। ই পিছৰ ভাষা দক্ষতাৰ ভেটি স্থাপন কৰে।
  7. সৃষ্টিশীলতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব: প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষাই শিল্প, সংগীত আৰু অন্যান্য সৃষ্টিশীল কাৰ্য্যকলাপৰ জৰিয়তে সৃষ্টিশীলতা আৰু আত্মপ্ৰকাশক উৎসাহিত কৰে। ইয়াৰ ফলত শিশুৰ কল্পনাশক্তি আৰু ব্যক্তিত্বৰ বিকাশ ঘটে।
  8. অন্তৰ্ভুক্ত পদ্ধতি: প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষা অন্তৰ্ভুক্ত আৰু ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে বিশেষ শৈক্ষিক প্ৰয়োজনীয়তা বা অক্ষম শিশুকে ধৰি সৰু ল’ৰা-ছোৱালীৰ বিভিন্ন প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰা। ই এক সহায়ক পৰিৱেশ প্ৰদান কৰে য’ত প্ৰতিটো শিশুৱে লাভৱান হ’ব পাৰে।
  9. অভিভাৱকৰ জড়িত: বহুতো প্ৰাক-প্ৰাথমিক কাৰ্যসূচীয়ে শিশুৰ প্ৰাৰম্ভিক শিক্ষাত অভিভাৱকৰ জড়িততা আৰু সহযোগিতাক উৎসাহিত কৰে। অভিভাৱকসকলক প্ৰায়ে কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনোৱা হয় আৰু তেওঁলোকৰ সন্তানৰ অগ্ৰগতিৰ বিষয়ে অৱগত হৈ থাকিবলৈ দিয়া হয়।
  10. বিভিন্ন পৰিৱেশ: প্ৰাক-প্ৰাথমিক শিক্ষা বিভিন্ন পৰিৱেশত প্ৰদান কৰিব পাৰি, য’ত আছে স্বতন্ত্ৰ প্ৰিস্কুল, নাৰ্চাৰী স্কুল, ডেকেয়াৰ চেণ্টাৰ, আৰু প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ ভিতৰত প্ৰাথমিক শিশুকালৰ কাৰ্যসূচীৰ অংশ হিচাপে।

প্ৰাক প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ প্ৰাথমিক লক্ষ্য হৈছে আজীৱন শিক্ষণ আৰু বিকাশৰ বাবে এক শক্তিশালী ভেটি গঢ়ি তোলা। ই শিশুৰ জ্ঞানমূলক, সামাজিক আৰু আৱেগিক বিকাশ গঢ় দিয়াত প্ৰাথমিক শৈশৱৰ অভিজ্ঞতাৰ জটিল গুৰুত্বক স্বীকাৰ কৰে, ভৱিষ্যতৰ শৈক্ষিক সফলতাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰে।

3 thoughts on “প্ৰাক প্ৰাথমিক শিক্ষা কি”

  1. ভাল হৈছে।জড়িততা নহৈ জড়িতকৰণ বা জড়িত কৰা হ’ব লাগে

    Reply
  2. ভাল হৈছে।জড়িততা নহৈ জড়িতকৰণ বা জড়িত কৰা হ’ব লাগে

    Reply
    • আপোনাৰ মতামতৰ বাবে ধন্যবাদ। মই আপডেট কৰিম, আগলৈ এনেদৰে আপোনাৰ মতামত দি থাকিব।

      Reply

Leave a Comment