প্ৰাথমিক শিক্ষা কি

প্ৰাথমিক শিক্ষা, যাক প্ৰাথমিক শিক্ষা বুলিও কোৱা হয়, আনুষ্ঠানিক শিক্ষাৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায় যিটো শিশুৱে সাধাৰণতে লাভ কৰে। ই সাধাৰণতে দেশৰ শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ৫ৰ পৰা ১১ বা ৬ৰ পৰা ১২ বছৰ বয়সৰ পৰিসৰ সামৰি লয়। প্ৰাথমিক শিক্ষাক ব্যক্তিৰ শৈক্ষিক যাত্ৰাৰ এক মৌলিক আৰু অপৰিহাৰ্য উপাদান হিচাপে গণ্য কৰা হয়, যিয়ে অধিক শিক্ষণৰ মূল শিলাস্তৰ হিচাপে কাম কৰে।

প্ৰাথমিক শিক্ষাই কেইবাটাও মূল দিশ সামৰি লয়:

ক) মূল বিষয়সমূহঃ প্ৰাথমিক শিক্ষাই মূলতঃ মৌলিক বিষয়সমূহৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে, য’ত গণিত, দেশৰ মাতৃভাষা, বিজ্ঞান, সমাজ অধ্যয়ন আদি অন্তৰ্ভুক্ত আৰু মাজে মাজে শিল্প আৰু শাৰীৰিক শিক্ষাও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়।

খ) মৌলিক দক্ষতাঃ প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য হৈছে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক অত্যাৱশ্যকীয় সাক্ষৰতা আৰু সংখ্যাৰ দক্ষতাৰে সজ্জিত কৰা, লগতে বিভিন্ন বিষয়ৰ মৌলিক বুজাবুজি প্ৰদান কৰা। ইয়াৰ উপৰিও ই সমালোচনাত্মক চিন্তাধাৰা আৰু সমস্যা সমাধানৰ ক্ষমতাক লালন-পালন কৰে।

গ) বয়সৰ গোট: প্ৰাথমিক শিক্ষা আনুষ্ঠানিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত শিশুৰ বাবে নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়, সাধাৰণতে কিণ্ডাৰগাৰ্টেন বা ১ম শ্ৰেণীৰ পৰা ৬ বা ৭ম শ্ৰেণীলৈকে, যিটো নিৰ্দিষ্ট শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

ঘ) শিক্ষকৰ নিৰ্দেশনা: প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰখনৰ ভিতৰত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে এই বয়সৰ শিশুৰ সৈতে কাম কৰাত বিশেষজ্ঞ প্ৰশিক্ষিত শিক্ষকৰ পৰা নিৰ্দেশনা লাভ কৰে। এই শিক্ষাবিদসকলে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক অধিক শিক্ষাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় মৌলিক ধাৰণা আৰু দক্ষতাসমূহ ধৰি লোৱাত সহায় কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

ঙ) সামগ্ৰিক বিকাশ: প্ৰাথমিক শিক্ষাই কেৱল শৈক্ষিক শিক্ষণেই নহয়, শিশুৰ সামগ্ৰিক বিকাশৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে, সামাজিক, আৱেগিক আৰু শাৰীৰিক দিশসমূহৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

চ) স্থানীয় পাঠ্যক্ৰম: প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ সঠিক পাঠ্যক্ৰম দেশৰ মাজত ভিন্ন হ’ব পাৰে যদিও ই সাধাৰণতে চৰকাৰী সংস্থা বা সংশ্লিষ্ট শিক্ষা কৰ্তৃপক্ষই নিৰ্ধাৰণ কৰা শৈক্ষিক লক্ষ্য আৰু মানদণ্ড মানি চলে।

ছ) বাধ্যতামূলক আৰু সাৰ্বজনীন: বহু দেশত প্ৰাথমিক শিক্ষা বাধ্যতামূলক আৰু চৰকাৰে বিনামূলীয়াকৈ প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত সকলো শিশুৰ বাবে শিক্ষাৰ ন্যায্য সুবিধা নিশ্চিত কৰা হয়।

জ) সংক্ৰমণকালীন পৰ্যায়: প্ৰাথমিক শিক্ষাই প্ৰাথমিক শিশু শিক্ষা (যেনে প্ৰাক-বিদ্যালয়) আৰু মাধ্যমিক শিক্ষাক সংযোগ কৰা এখন দলং হিচাপে কাম কৰে। ই ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক তেওঁলোকৰ শৈক্ষিক যাত্ৰাৰ পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ত অধিক বিশেষ আৰু উন্নত শিক্ষণৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰে।

সামৰণিত ক’বলৈ গ’লে শিশুৰ বৌদ্ধিক আৰু সামাজিক বিকাশ গঢ় দিয়াত প্ৰাথমিক শিক্ষাই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই উচ্চ পৰ্যায়ৰ শিক্ষাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় অত্যাৱশ্যকীয় জ্ঞান আৰু দক্ষতা প্ৰদান কৰি তেওঁলোকৰ ভৱিষ্যতৰ শৈক্ষিক আৰু জীৱনৰ কৃতিত্বৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভেটি হিচাপে কাম কৰে।

Leave a Comment