বায়ু কাক বোলে

পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডল গঠন কৰা গেছৰ মিশ্ৰণক বায়ু বোলে। ই আমাৰ গ্ৰহটোক আগুৰি থকা স্বচ্ছ, গন্ধহীন আৰু ৰুচিহীন পদাৰ্থ। বায়ু কেইবাটাও গেছৰে গঠিত, প্ৰধানকৈ নাইট্ৰজেন (প্ৰায় ৭৮%), অক্সিজেন (প্ৰায় ২১%) আৰু অন্যান্য গেছৰ লেখ-জোখ যেনে কাৰ্বন ডাই অক্সাইড, আৰ্গন, আৰু বিভিন্ন প্ৰদূষক।

পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডল পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠৰ পৰা কেইবা কিলোমিটাৰ ওপৰলৈ বিস্তৃত আৰু ইয়াক সুকীয়া স্তৰত বিভক্ত: ট্ৰ’প’স্ফিয়াৰ, ষ্ট্ৰেট’স্ফিয়াৰ, মেছ’স্ফিয়াৰ, তাপমণ্ডল আৰু এক্স’স্ফিয়াৰ। পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠৰ আটাইতকৈ ওচৰৰ ট্ৰ’প’স্ফিয়াৰ হৈছে য’ত বতৰ সংঘটিত হয় আৰু য’ত বেছিভাগ বায়ু প্ৰদূষণ থাকে।

গেছৰ উপৰিও বায়ুত কণাযুক্ত পদাৰ্থ (PM) নামৰ স্থলবন্দী কণাও থাকে, য’ত ধূলি, পৰেগ, Soot(জৈৱিক পদাৰ্থৰ অসম্পূৰ্ণ জ্বলনৰ ফলত উৎপন্ন হোৱা ক’লা গুড়ি বা চেপেটা পদাৰ্থ।) আৰু অন্যান্য কঠিন বা তৰল কণা থাকিব পাৰে। এই কণাবোৰ উৎপত্তিগতভাৱে প্ৰাকৃতিক বা মানৱজনিত হ’ব পাৰে আৰু বায়ুৰ গুণাগুণ আৰু মানুহৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

পৃথিৱীত জীৱক টিকিয়াই ৰখাত বায়ুৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আছে। বায়ুত থকা অক্সিজেন বেছিভাগ জীৱৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়, আনহাতে উদ্ভিদৰ সালোক সংশ্লেষণৰ বাবে কাৰ্বন ডাই অক্সাইড অতি প্ৰয়োজনীয়। বায়ুৱে সৌৰশক্তিৰ শোষণ আৰু মুক্তিৰ জৰিয়তে উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে আৰু ই শব্দ সংবহনৰ মাধ্যম হিচাপে কাম কৰে।

ইয়াৰ উপৰিও বায়ুমণ্ডলে সুৰক্ষামূলক ঢাল হিচাপে কাম কৰি সূৰ্য্যৰ পৰা অহা ক্ষতিকাৰক অতিবেঙুনীয়া (UV) বিকিৰণ ফিল্টাৰ কৰি অত্যধিক পৰিমাণে পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠত উপনীত হোৱাত বাধা দিয়ে।

সামগ্ৰিকভাৱে বায়ু আমাৰ গ্ৰহৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান, ই জীৱনক সমৰ্থন কৰে আৰু জলবায়ু আৰু পৰিৱেশ প্ৰক্ৰিয়াত এক জটিল ভূমিকা পালন কৰে। মানুহ আৰু সামগ্ৰিকভাৱে গ্ৰহটোৰ মংগলৰ বাবে পৰিষ্কাৰ আৰু স্বাস্থ্যসন্মত বায়ু নিশ্চিত কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

Leave a Comment