বায়ুমণ্ডল কাক বোলে

বায়ুমণ্ডল হৈছে আকাশী পদাৰ্থ যেনে কোনো গ্ৰহ বা চন্দ্ৰক আগুৰি থকা গেছৰ তৰপ। পৃথিৱীৰ ক্ষেত্ৰত বায়ুমণ্ডল হৈছে গ্ৰহটোক আগুৰি থকা আৰু মাধ্যাকৰ্ষণ বলৰ দ্বাৰা ঠাইত ধৰি ৰখা গেছৰ স্তৰ। ই পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠৰ পৰা কেইবা কিলোমিটাৰ ওপৰলৈ বিস্তৃত হৈ পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠ, মহাসাগৰ আৰু জীৱৰ সৈতে পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া কৰি সুৰক্ষামূলক ঢাল হিচাপে কাম কৰে।

পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডল প্ৰধানকৈ নাইট্ৰজেন (প্ৰায় ৭৮%) আৰু অক্সিজেন (প্ৰায় ২১%)ৰে গঠিত, ইয়াত আন গেছ যেনে কাৰ্বন ডাই অক্সাইড, আৰ্গন, জলীয় বাষ্প আদিৰ সামান্য পৰিমাণে গঠিত। এই গেছবোৰে জীৱনক সহায় কৰা, উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা আৰু বতৰৰ আৰ্হিক প্ৰভাৱিত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

উষ্ণতা আৰু গঠনৰ পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি বায়ুমণ্ডলক কেইবাটাও স্তৰত বিভক্ত কৰা হয়। পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠৰ আটাইতকৈ ওচৰৰ আটাইতকৈ নিম্ন স্তৰটো হ’ল ট্ৰ’প’স্ফিয়াৰ, য’ত বতৰ সংঘটিত হয় আৰু পৃথিৱীৰ বেছিভাগ বায়ু ভৰ অৱস্থিত। ট্ৰ’প’স্ফিয়াৰৰ ওপৰত ষ্ট্ৰেট’স্ফিয়াৰ আছে, য’ত অ’জন স্তৰ থাকে যিয়ে সূৰ্য্যৰ পৰা অহা ক্ষতিকাৰক অতিবেঙুনীয়া (UV) বিকিৰণ শোষণ কৰি পৃথিৱীৰ জীৱন ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। মেছ’স্ফিয়াৰ, তাপমণ্ডল আৰু বহিঃমণ্ডল হৈছে উচ্চ স্তৰ, প্ৰত্যেকৰে বৈশিষ্ট্য হৈছে বিভিন্ন উষ্ণতাৰ প্ৰফাইল আৰু সৌৰ বিকিৰণৰ সৈতে পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ।

বায়ুমণ্ডলে বিভিন্ন গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম কৰে:

  • জলবায়ু নিয়ন্ত্ৰণঃ সেউজ গৃহ প্ৰভাৱৰ জৰিয়তে পৃষ্ঠৰ ওচৰত তাপ আৱদ্ধ কৰি পৃথিৱীৰ জলবায়ু নিয়ন্ত্ৰণত বায়ুমণ্ডলে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই জীৱনৰ বাবে উপযোগী উষ্ণতা বজাই ৰখাত সহায় কৰে আৰু দিন আৰু ৰাতিৰ মাজত উষ্ণতাৰ ভয়াৱহ উঠা-নমা ৰোধ কৰে।
  • সৌৰ বিকিৰণৰ পৰা সুৰক্ষাঃ ষ্ট্ৰেট’স্ফিয়াৰত থকা অ’জন স্তৰে সূৰ্যৰ অতিবেঙুনীয়া (UV) বিকিৰণৰ এক উল্লেখযোগ্য অংশ শোষণ কৰি জীৱিত জীৱক ছালৰ কৰ্কট ৰোগৰ দৰে ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ আৰু উদ্ভিদৰ জীৱনৰ ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰে।
  • বতৰ ব্যৱস্থা: বায়ুমণ্ডলৰ ভৰৰ গতি, ডাৱৰৰ বিকাশ, বৰষুণৰ সংঘটন আদি বতৰৰ আৰ্হি গঠনৰ বাবে বায়ুমণ্ডল দায়ী। ই উষ্ণতা, বতাহৰ ধৰণ আৰু আৰ্দ্ৰতাক প্ৰভাৱিত কৰে, যিয়ে দৈনন্দিন বতৰৰ অৱস্থাত প্ৰভাৱ পেলায়।
  • শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ বাবে অক্সিজেন: বায়ুমণ্ডলত অক্সিজেনৰ উপস্থিতিয়ে বেছিভাগ জীৱিত জীৱৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত শক্তি উৎপাদনৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান যোগান ধৰে।
  • শব্দ সঞ্চাৰণ: বায়ুমণ্ডলে শব্দ তৰংগৰ সংবহন সক্ষম কৰে, যাৰ ফলত যোগাযোগ আৰু শব্দৰ উপলব্ধি কৰিব পৰা যায়।

জলবায়ু পৰিৱৰ্তন, বায়ুৰ গুণাগুণ, বতৰৰ ধৰণ আৰু পৃথিৱীৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সামগ্ৰিক কাৰ্য্যকলাপ অধ্যয়নৰ বাবে বায়ুমণ্ডলৰ গঠন আৰু গতিশীলতা বুজাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave a Comment