স্থানীয় বতাহ কাক বোলে

স্থানীয় বতাহে স্থানীয় কাৰকৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত আৰু তুলনামূলকভাৱে সৰু ভৌগোলিক অঞ্চলৰ ভিতৰত হোৱা বতাহক বুজায়। গোলকীয় বায়ুমণ্ডলীয় আৰ্হিৰ দ্বাৰা পৰিচালিত বৃহৎ পৰিসৰৰ বতাহৰ দৰে নহয়, স্থানীয় বতাহ এটা বিশেষ অঞ্চলৰ ভিতৰৰ নিৰ্দিষ্ট পৰিস্থিতিৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হয়। এই বতাহবোৰৰ বৈশিষ্ট্য প্ৰায়ে ইয়াৰ কম সময়ৰ, স্থানীয় প্ৰভাৱ আৰু সুকীয়া বৈশিষ্ট্য। স্থানীয় বতাহৰ কেইটামান উদাহৰণ দিয়া হ’ল:

সাগৰীয় বতাহ: সাগৰীয় বতাহ হৈছে দিনৰ ভাগত উপকূলীয় অঞ্চলৰ ওচৰত হোৱা স্থানীয় বতাহ। স্থল আৰু ওচৰৰ পানীৰ মাজত উষ্ণতাৰ পাৰ্থক্যৰ বাবে ইয়াৰ সৃষ্টি হয়। দিনত পানীতকৈ মাটি বেছি সোনকালে গৰম হয়, যাৰ ফলত মাটিৰ ওপৰত কম চাপৰ অঞ্চলৰ সৃষ্টি হয়। ফলত পানীৰ পৰা শীতল বতাহ অন্তৰ্দেশলৈ বৈ যায়, যাৰ ফলত সাগৰীয় বতাহৰ সৃষ্টি হয়। সাগৰীয় বতাহ সাধাৰণতে চাৰিওফালৰ বতাহতকৈ শীতল আৰু অধিক সতেজ।

স্থল বতাহ: স্থল বতাহ সাগৰীয় বতাহৰ বিপৰীত আৰু ৰাতিৰ সময়ত হয়। ভূমি আৰু কাষৰ পানীৰ উষ্ণতাৰ পাৰ্থক্যৰ বাবেই ইয়াৰ সৃষ্টি হয়। ৰাতি পানীতকৈ বেছি বেগেৰে ভূমি ঠাণ্ডা হৈ ভূমিৰ ওপৰত উচ্চ চাপৰ এলেকাৰ সৃষ্টি হয়। ফলত স্থলভাগৰ পৰা বতাহ পানীৰ ফালে বৈ যায়, যাৰ ফলত স্থলবতাহৰ সৃষ্টি হয়। স্থলভাগৰ বতাহ সাধাৰণতে চাৰিওফালৰ বতাহতকৈ শুকান আৰু ঠাণ্ডা হয়।

পাহাৰ আৰু উপত্যকাৰ বতাহ: পাহাৰীয়া বা পাহাৰীয়া অঞ্চলত হোৱা স্থানীয় বতাহ হ’ল পাহাৰ আৰু উপত্যকাৰ বতাহ। দিনত সূৰ্য্যই বিভিন্ন হাৰত পাহাৰ আৰু উপত্যকাৰ ঢালবোৰ গৰম কৰি তোলে। ঢালৰ ওচৰৰ উষ্ণ বতাহ ওপৰলৈ উঠি যায়, যাৰ ফলত ওপৰলৈ যোৱা বতাহৰ সৃষ্টি হয়। ৰাতি ঢালবোৰ ঠাণ্ডা হৈ পৰে আৰু শীতল বতাহ উপত্যকাবোৰলৈ নামি আহি তলৰ ঢালৰ বতাহৰ সৃষ্টি কৰে। এই স্থানীয় বতাহে উষ্ণতা, আৰ্দ্ৰতা আৰু স্থানীয় বতৰৰ অৱস্থাত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

কাটাবাটিক বতাহ: কাটাবাটিক বতাহ হৈছে তলৰ ঢালৰ বতাহ যি ঠাণ্ডা অঞ্চলত বিশেষকৈ হিমবাহ আৰু বৰফৰ তৰপৰ ওচৰত দেখা দিয়ে। ঠাণ্ডা বতাহ ঘন হোৱাৰ লগে লগে ই মাধ্যাকৰ্ষণৰ প্ৰভাৱত তললৈ বৈ যায়। কাটাবাটিক বতাহ যথেষ্ট প্ৰবল হ’ব পাৰে আৰু ঠাণ্ডা আৰু শুকান পৰিস্থিতিৰ সৈতে জড়িত।

ফ’ন বতাহ: ফ’ন বতাহ, যাক চিনুক বতাহ বা নিয়ৰ খোৱা বুলিও কোৱা হয়, হৈছে উষ্ণ আৰু শুকান বতাহ যি পাহাৰৰ লি ফালৰ পৰা নামি আহে। এই বতাহবোৰ তেতিয়াই হয় যেতিয়া আৰ্দ্ৰ বতাহ কোনো পৰ্বতমালাৰ কাষ চাপি যায় আৰু তাৰ ওপৰেৰে উঠিবলৈ বাধ্য হয়। বতাহ ওপৰলৈ উঠি যোৱাৰ লগে লগে ই ঠাণ্ডা হয় আৰু আৰ্দ্ৰতা ঘনীভূত হয়, যাৰ ফলত বতাহৰ দিশত বৰষুণ হয়। এবাৰ বতাহ পাহাৰৰ ওপৰেৰে পাৰ হৈ নামি গ’লে ই গৰম হৈ শুকাই যায় আৰু বতাহৰ ফালে উষ্ণ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰে।

এইবোৰ স্থানীয় বতাহৰ কেইটামান উদাহৰণ মাত্ৰ যিবোৰ নিৰ্দিষ্ট অঞ্চলত কিছুমান বিশেষ পৰিস্থিতিত সংঘটিত হয়। স্থানীয় বতাহে নিৰ্দিষ্ট অঞ্চলৰ বতৰ, জলবায়ু আৰু দৈনন্দিন জীৱনৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে আৰু ইয়াৰ বৈশিষ্ট্য বুজি পোৱাটো কৃষি, বিমান পৰিবহণ, স্থানীয় বতৰৰ পূৰ্বাভাস আদি বিভিন্ন কামৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

Leave a Comment