মৌচুমী বতাহ কাক বোলে

বাৰিষাৰ বতাহ হৈছে ঋতুভিত্তিক বতাহৰ ব্যৱস্থা যিয়ে বিশ্বৰ কিছুমান অঞ্চললৈ বতৰৰ ধৰণ আৰু বৰষুণৰ যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন আনে। “মৌচুম” শব্দটো আৰবী শব্দ “মৌছিম”ৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে, যাৰ অৰ্থ ঋতু। বাৰিষাৰ বতাহৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে ঋতুৰ মাজত ইয়াৰ দিশ বিপৰীতমুখী হোৱা আৰু বৰষুণৰ ধৰণত ইয়াৰ প্ৰভাৱ।

বাৰিষাৰ বতাহ ভাৰত উপমহাদেশৰ সৈতে বেছিকৈ জড়িত যদিও বিশ্বৰ আন আন ঠাই যেনে দক্ষিণ-পূব এছিয়া, পূব এছিয়া, আফ্ৰিকা আৰু আমেৰিকাৰ কিছু অংশতো এই বতাহ দেখা যায়। বাৰিষাৰ প্ৰধান প্ৰকাৰ দুটা হ’ল গ্ৰীষ্মকালীন বাৰিষা আৰু শীতকালীন বাৰিষা।

গ্ৰীষ্মকালীন বাৰিষা: গ্ৰীষ্মকালীন বাৰিষাৰ বৈশিষ্ট্য হ’ল প্ৰচলিত বতাহৰ দিশ ওলোটা হৈ, সাগৰৰ পৰা আৰ্দ্ৰ বায়ু স্থললৈ আনে। গ্ৰীষ্মকালত তীব্ৰ সৌৰ বিকিৰণৰ দ্বাৰা উত্তাপিত ভূখণ্ডই কম চাপৰ অঞ্চল সৃষ্টি কৰিলে ইয়াৰ সৃষ্টি হয়। ইফালে কাষৰীয়া সাগৰখনে শীতল উষ্ণতা ধৰি ৰাখে, যাৰ ফলত উচ্চ চাপৰ অঞ্চলৰ সৃষ্টি হয়। স্থল আৰু সাগৰৰ মাজৰ চাপৰ গ্ৰেডিয়েণ্টে আৰ্দ্ৰ বায়ু সাগৰৰ পৰা স্থললৈ বৈ যায়, যাৰ ফলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে বৰষুণ হয়। গ্ৰীষ্মকালীন বাৰিষা প্ৰচণ্ড বৰষুণ, ধুমুহা, কেতিয়াবা বানপানীৰ লগত জড়িত।

শীতকালীন বাৰিষা: শীতকালীন বাৰিষা, যাক উত্তৰ-পূব বাৰিষা বুলিও কোৱা হয়, শীতকালত ঋতুভিত্তিক বতাহৰ দিশ ওলোটা হ’লে দেখা দিয়ে। এনে ক্ষেত্ৰত কাষৰীয়া সাগৰতকৈ ভূখণ্ড বেছি বেগেৰে ঠাণ্ডা হৈ ভূমিৰ ওপৰত উচ্চ চাপৰ অঞ্চলৰ সৃষ্টি হয়। শীতল আৰু শুকান বতাহ স্থলভাগৰ পৰা উষ্ণ সাগৰৰ ফালে বৈ যায়, যাৰ ফলত তুলনামূলকভাৱে শুকান বতৰ আৰু কম বৰষুণ হয়। দক্ষিণ-পূব এছিয়া আৰু পূব এছিয়াৰ কিছু অংশত শীতকালীন বাৰিষা অধিক দেখা যায়।

বাৰিষাৰ বতাহে আক্ৰান্ত অঞ্চলসমূহৰ কৃষি, জলসম্পদ, আৰু সামগ্ৰিক জলবায়ুৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়। বৰষুণৰ সময় আৰু পৰিমাণ নিৰ্ণয় কৰাত ইহঁতে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে, যিটো কৃষি কাৰ্য্যকলাপ আৰু সামগ্ৰিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়। কৃষকসকলে জলসিঞ্চন আৰু শস্য খেতিৰ বাবে বাৰিষাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল আৰু খাদ্য উৎপাদনৰ বাবে ভালদৰে বিতৰণ কৰা বাৰিষাৰ বৰষুণ অতি প্ৰয়োজনীয়।

কিন্তু বাৰিষাই প্ৰত্যাহ্বানও কঢ়িয়াই আনিব পাৰে, যেনে অত্যধিক বৰষুণৰ ফলত বানপানী, ভূমিস্খলন, শস্যৰ ক্ষতি। কিছুমান ক্ষেত্ৰত বাৰিষা বিকল হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত খৰাং পৰিস্থিতি আৰু পানীৰ অভাৱ হ’ব পাৰে।

বাৰিষাৰ বতাহৰ ধৰণ বুজাটো কৃষি, পানী ব্যৱস্থাপনা, দুৰ্যোগৰ বাবে প্ৰস্তুতি, জলবায়ু গৱেষণাকে ধৰি বিভিন্ন খণ্ডৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বিজ্ঞানী আৰু বতৰ বিজ্ঞানীসকলে বাৰিষা ব্যৱস্থাসমূহ নিবিড়ভাৱে নিৰীক্ষণ কৰি পূৰ্বাভাস আৰু আগতীয়া সতৰ্কবাণী প্ৰদান কৰে যাতে সম্প্ৰদায়সমূহক সম্ভাৱ্য প্ৰভাৱৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলোৱা আৰু সম্পদসমূহ ফলপ্ৰসূভাৱে পৰিচালনা কৰাত সহায় কৰে।

Leave a Comment