কলম কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল

কলমৰ আৱিষ্কাৰ কোনো এজন ব্যক্তিৰ বাবেই নহয়, বৰঞ্চ সময়ৰ লগে লগে হোৱা এক ধাৰাবাহিক বিকাশৰ বাবেহে জগৰীয়া কৰা হয়। Britannica2 ৰ মতে কলমৰ আদিম পূৰ্বপুৰুষ আছিল খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ১ম সহস্ৰাব্দৰ ভিতৰত চীনাসকলে লিখাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা ব্ৰাছ। আদিম মিচৰীয়াসকলে খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৩০০ চনৰ আশে-পাশে কলমৰ দৰে সঁজুলিৰ বাবে ডাঠ নল ব্যৱহাৰ কৰিছিল। চৰাইৰ পাখিৰ পৰা তৈয়াৰী কুইল পেনৰ এটা নিৰ্দিষ্ট ইংগিত সপ্তম শতিকাৰ চেভিলৰ ইছিড’ৰৰ লেখাত পোৱা যায়।

ফাউণ্টেইন পেনৰ প্ৰথম ব্যৱহাৰিক সংস্কৰণ, য’ত আছিল আভ্যন্তৰীণ চিয়াঁহীৰ জলাশয় আৰু কাগজলৈ চিয়াঁহী প্ৰেৰণ কৰা নিব, ১৮৮৪ চনত আমেৰিকাৰ উদ্ভাৱক এল.ই. ৱাটাৰমেন। কাগজলৈ আঠাযুক্ত তেল ভিত্তিক চিয়াঁহী স্থানান্তৰিত কৰিবলৈ সৰু ধাতুৰ বল ব্যৱহাৰ কৰা বলপইণ্ট পেন ১৯ শতিকাৰ শেষৰ ফালে। ১৮৯৫ চনত বাণিজ্যিক মডেলৰ আৱিৰ্ভাৱ হয় যদিও প্ৰথমটো সন্তোষজনক মডেলৰ পেটেণ্ট ১৯৩৮২ চনত আৰ্জেণ্টিনাত বাস কৰা হাংগেৰীৰ লাজলো বিৰোৱে লাভ কৰে। আন প্ৰকাৰৰ কলম যেনে ৰোলাৰবল পেন, ফেল্ট-টিপ পেন আৰু জেল পেন আদি ২০ শতিকাৰ শেষৰ ফালে আৱিৰ্ভাৱ হৈছিল আৰু ইয়াত বিভিন্ন ধৰণৰ চিয়াঁহী আৰু লিখাৰ অভিজ্ঞতা আগবঢ়োৱা হৈছিল।

Leave a Comment