স্বাধীনতা দিৱসৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা

১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত যুক্তৰাজ্যৰ পৰা জাতিটোৰ স্বাধীনতা লাভৰ স্মৃতিত ভাৰতবৰ্ষত স্বাধীনতা দিৱস পতাকা উত্তোলন অনুষ্ঠান, পেৰেড, সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান, ৰাজনীতিবিদৰ ভাষণ আদিৰে উদযাপন কৰা হয়। ভাৰতবৰ্ষত চৰকাৰী বন্ধৰ দিন।

১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৱে দিল্লীৰ লালকিল্লাৰ লাহোৰী গেটৰ ওপৰত ভাৰতৰ জাতীয় পতাকা উত্তোলন কৰে। পৰৱৰ্তী প্ৰতিটো স্বাধীনতা দিৱসত বৰ্তমানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে প্ৰথাগতভাৱে পতাকা উত্তোলন কৰি জাতিটোক সম্বোধন কৰে। সমগ্ৰ অনুষ্ঠানটো ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সম্প্ৰচাৰক দূৰদৰ্শনে সম্প্ৰচাৰ কৰে আৰু সাধাৰণতে উস্তাদ বিছমিল্লাহ খানৰ শ্বেহনাই সংগীতেৰে আৰম্ভ হয়।

স্বাধীনতা দিৱসত ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজ দিয়া ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ ত্যাগ আৰু সাহস উদযাপনৰ দিন। স্বাধীনতা, গণতন্ত্ৰ, সমতাৰ আদৰ্শৰ প্ৰতি আমাৰ দায়বদ্ধতাক পুনৰ দৃঢ় কৰাৰ দিন।

ভাৰতৰ স্বাধীনতা দিৱসৰ সূচনা কৰা কেইটামান গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘটনাৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হ’ল-

  • ১৮৫৭ চনত ভাৰতত চিপাহী বিদ্ৰোহ নামেৰেও পৰিচিত ভাৰতীয় বিদ্ৰোহ ভাৰতত ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে এক বৃহৎ বিদ্ৰোহ। ব্ৰিটিছে এই বিদ্ৰোহ দমন কৰিছিল যদিও ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ প্ৰতি অধিক সচেতনতা লাভ কৰিছিল।
  • ১৮৮৫ চনত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ প্ৰতিষ্ঠা হয়, যিটো স্বাধীনতা আন্দোলনৰ আগশাৰীৰ ৰাজনৈতিক দল হিচাপে পৰিগণিত হয়।
  • ১৯০৫: বংগ বিভাজনৰ ফলত সংখ্যাগৰিষ্ঠ মুছলমান পূব বংগ আৰু সংখ্যাগৰিষ্ঠ হিন্দু পশ্চিম বংগৰ সৃষ্টি হয়, তাৰ ফলত ব্যাপক প্ৰতিবাদ আৰু হিংসাত্মক পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হয়।
  • ১৯২০ চনত মহাত্মা গান্ধীয়ে অসহযোগ আন্দোলন আৰম্ভ কৰে, য’ত ভাৰতীয়সকলক ব্ৰিটিছ সামগ্ৰী আৰু প্ৰতিষ্ঠান বৰ্জন কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।
  • ১৯৩০ চনত গান্ধীৰ নেতৃত্বত ব্ৰিটিছৰ নিমখ একচেটিয়া অধিকাৰৰ বিৰুদ্ধে এক বৃহৎ প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰা ছল্ট মাৰ্চ।
  • ১৯৪২ চনত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনে ব্ৰিটিছক তৎক্ষণাত ভাৰত এৰি যাবলৈ আহ্বান জনায়।
  • ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতে ব্ৰিটেইনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰে।

স্বাধীনতা দিৱসত ভাৰতীয়সকলে নিজৰ স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজ দিয়া দীৰ্ঘদিনীয়া আৰু কঠিন সংগ্ৰামৰ সোঁৱৰণী। স্বাধীনতাৰ পিছৰে পৰা ভাৰতৰ সাফল্য উদযাপনৰ দিন। শিক্ষা, স্বাস্থ্যসেৱা, অৰ্থনৈতিক উন্নয়নৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে। এতিয়া ই এক প্ৰধান আঞ্চলিক শক্তি আৰু উত্থানশীল বিশ্ব শক্তি।

স্বাধীনতা দিৱস ভাৰতৰ অতীতক লৈ গৌৰৱ কৰাৰ লগতে ইয়াৰ ভৱিষ্যতৰ প্ৰতি আগ্ৰহেৰে বাট চাই থকাৰ দিন। আমি যি স্বাধীনতা উপভোগ কৰো, সেই স্বাধীনতাক উদযাপন কৰাৰ লগতে গণতন্ত্ৰ, সমতা, ন্যায়ৰ আদৰ্শৰ প্ৰতি আমাৰ দায়বদ্ধতাক পুনৰ দৃঢ় কৰাৰ দিন।

 

FAQ

ভাৰতবৰ্ষই কোন চনত স্বাধীনতা লাভ কৰে

সেই বছৰৰ ১৮ জুলাইৰ ভাৰতীয় স্বাধীনতা আইন কাৰ্যকৰী হোৱাৰ পিছত ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ বিভাজন হৈছিল, যিটো ১৯৪৭ চনৰ ১৪–১৫ আগষ্টৰ মাজনিশা সংঘটিত হৈছিল।

আমেৰিকাৰ স্বাধীনতা দিৱস কেতিয়া

আমেৰিকাত প্ৰতি বছৰে ৪ জুলাইত স্বাধীনতা দিৱস পালন কৰা হয়। ১৭৭৬ চনৰ ৪ জুলাইত মহাদেশীয় কংগ্ৰেছে ১৩খন উপনিবেশক গ্ৰেট ব্রিটেইনৰ পৰা মুক্ত আৰু স্বাধীন ঘোষণা কৰি গ্রহণ কৰা স্বাধীনতা ঘোষণাৰ বৰ্ষপূৰ্তি উপলক্ষে। স্বাধীনতা দিৱস ফেডাৰেল বন্ধৰ দিন আৰু ইয়াত আতচবাজী, পেৰেড, পিকনিক, ভাষণ আৰু অন্যান্য দেশপ্ৰেমমূলক অনুষ্ঠানেৰে উদযাপন কৰা হয়।

আমেৰিকাৰ স্বাধীনতা দিৱস কেতিয়া হয়

আমেৰিকাত প্ৰতি বছৰে ৪ জুলাইত স্বাধীনতা দিৱস পালন কৰা হয়। ১৭৭৬ চনৰ ৪ জুলাইত মহাদেশীয় কংগ্ৰেছে স্বাধীনতা ঘোষণাপত্ৰ গ্ৰহণ কৰাটোক সন্মান জনোৱাৰ বাবে এই দিনটোৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে।এই ঘোষণাই ১৩খন উপনিবেশক আনুষ্ঠানিকভাৱে গ্ৰেট ব্রিটেইনৰ শাসনৰ পৰা স্বাধীন আৰু মুক্ত বুলি ঘোষণা কৰিছিল। স্বাধীনতা দিৱসক ফেডাৰেল বন্ধ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হয় আৰু ইয়াত আতচবাজী, পেৰেড, পিকনিক, ভাষণ, আৰু বিভিন্ন দেশপ্ৰেমমূলক অনুষ্ঠানকে ধৰি সজীৱ উদযাপনৰ আয়োজন কৰা হয়।

Leave a Comment