বায়ু প্ৰদূষণৰ তিনিটা কাৰণ

বায়ু প্ৰদূষণ কঠিন আৰু তৰল কণা আৰু বায়ুত ওলমি থকা কিছুমান গেছৰ ফলত হয়। গাড়ী আৰু ট্ৰাকৰ এক্সজেষ্ট, কাৰখানা, ধূলি, পৰেগ, ছাইৰ বিজাণু, আগ্নেয়গিৰি আৰু বন্য অগ্নিকাণ্ডৰ পৰা এই কণা আৰু গেছ আহিব পাৰে। বায়ু প্ৰদূষণৰ তিনিটা কাৰণ হ’ল-

১. ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন: উৎপাদন প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত প্ৰদূষক পদাৰ্থ নিৰ্গত হোৱা, বিদ্যুৎ উৎপাদন, জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলোৱাৰ বাবে উদ্যোগসমূহে বায়ু প্ৰদূষণত উল্লেখযোগ্য অৰিহণা যোগায়। ঔদ্যোগিক কাৰ্য্যকলাপে কণাযুক্ত পদাৰ্থ, চালফাৰ ডাই অক্সাইড (SO2), নাইট্ৰজেন অক্সাইড (NOx), অস্বাভাৱিক জৈৱ যৌগ (VOCs), আৰু বিপজ্জনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থকে ধৰি বহুতো প্ৰদূষক নিৰ্গত কৰে। এই নিৰ্গমনসমূহ দীৰ্ঘ দূৰত্বলৈ কঢ়িয়াই নিব পাৰি, যাৰ ফলত স্থানীয় বায়ুৰ গুণাগুণ আৰু আঞ্চলিক প্ৰদূষণৰ মাত্ৰা দুয়োটাতে প্ৰভাৱ পৰে।

২. বাহনৰ নিৰ্গমন: গাড়ী, ট্ৰাক, মটৰ চাইকেল আদি বাহনত থকা জীৱাশ্ম ইন্ধন দহনৰ ফলত বায়ুমণ্ডললৈ প্ৰদূষক পদাৰ্থ নিৰ্গত হয়। নিৰ্গমন নিৰ্গমনত নাইট্ৰজেন অক্সাইড (NOx), কাৰ্বন মনোক্সাইড (CO), কণাযুক্ত পদাৰ্থ (PM), আৰু অস্বাভাৱিক জৈৱ যৌগ (VOCs) থাকে। বিশেষকৈ ঘন জনবসতিপূৰ্ণ চহৰ অঞ্চলত পথত যান-বাহনৰ সংখ্যাই বায়ু প্ৰদূষণত যথেষ্ট অৰিহণা যোগায়। ইয়াৰ উপৰিও পুৰণি বাহন বা বেয়াকৈ ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা ইঞ্জিন থকা বাহনসমূহে অধিক মাত্ৰাত প্ৰদূষক পদাৰ্থ নিৰ্গত কৰাৰ প্ৰৱণতা থাকে।

৩. আৱাসিক আৰু বাণিজ্যিক কাম-কাজ: ঘৰুৱা আৰু বাণিজ্যিক অট্টালিকাত দৈনন্দিন কাম-কাজেও বায়ু প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগাব পাৰে। কিছুমান অঞ্চলত ৰন্ধা-বঢ়া, গৰম আৰু পোহৰৰ বাবে কাঠ, কয়লা, জৈৱবস্তুৰ দৰে কঠিন ইন্ধন জ্বলাই দিলে কণাযুক্ত পদাৰ্থ (PM), কাৰ্বন মনোক্সাইড (CO), চালফাৰ ডাই অক্সাইড (SO2)কে ধৰি প্ৰদূষক পদাৰ্থ নিৰ্গত হ’ব পাৰে। বাণিজ্যিক পৰিৱেশত কিছুমান ৰাসায়নিক পদাৰ্থ, দ্রাৱক আৰু চাফাইকাৰী দ্ৰব্যৰ ব্যৱহাৰে বায়ুত অস্বাভাৱিক জৈৱ যৌগ (VOC) নিৰ্গত কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগায়।

মন কৰিবলগীয়া যে বায়ু প্ৰদূষণৰ এই কাৰণসমূহ আন্তঃসংযোগী, কিয়নো ঔদ্যোগিক নিৰ্গমনে বাহিৰৰ আৰু ঘৰৰ ভিতৰৰ বায়ু প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগায়, আৰু বাহনৰ নিৰ্গমনে চহৰ আৰু গ্ৰাম্য উভয় অঞ্চলৰ বায়ুৰ গুণাগুণত প্ৰভাৱ পেলায়। এই কাৰণসমূহৰ সমাধানৰ বাবে এক ব্যাপক পদ্ধতিৰ প্ৰয়োজন যিয়ে কঠোৰ নিৰ্গমনৰ মানদণ্ড, স্বচ্ছ প্ৰযুক্তিৰ প্ৰসাৰ, উন্নত শক্তিৰ কাৰ্যক্ষমতা, আৰু অৰ্থনীতিৰ বিভিন্ন খণ্ডত বহনক্ষম পদ্ধতি গ্ৰহণ আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰে।

Leave a Comment