শব্দ প্ৰদূষণৰ দুটা কাৰণ

শব্দ প্ৰদূষণৰ দুটা কাৰণ তলত উল্লেখ কৰা হ’ল:

পৰিবহন:

  • পথ যাতায়ত: গাড়ী, ট্ৰাক, মটৰ চাইকেল, বাছকে ধৰি বাহনে ইঞ্জিনৰ শব্দ, হৰ্ণ বজোৱা, টায়াৰৰ ঘৰ্ষণ আৰু এক্সজেষ্ট চিষ্টেমৰ জৰিয়তে যথেষ্ট শব্দ প্ৰদূষণৰ সৃষ্টি কৰে।
  • বিমান: বিমানে উৰণ, অৱতৰণ আৰু উৰণৰ সময়ত শব্দ উৎপন্ন কৰে। জেট ইঞ্জিনৰ শব্দ, বায়ুগতিবিদ্যাৰ শক্তি আৰু বিমানৰ গতিবিধিয়ে বিমানবন্দৰ আৰু উৰণ পথৰ চাৰিওফালে শব্দ প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগায়।

ঔদ্যোগিক কাৰ্য্যকলাপ:

  • কাৰখানা আৰু উৎপাদন উদ্যোগ: ঔদ্যোগিক যন্ত্ৰপাতি, সঁজুলি আৰু প্ৰক্ৰিয়াই তীব্ৰ শব্দ নিৰ্গত কৰে। গধুৰ যন্ত্ৰপাতি, কম্প্ৰেছাৰ, জেনেৰেটৰ, কনভেয়ৰ বেল্ট, আৰু উৎপাদন প্ৰক্ৰিয়াই যথেষ্ট শব্দৰ মাত্ৰা সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
  • নিৰ্মাণ স্থান: নিৰ্মাণ কাৰ্য্যত গধুৰ যন্ত্ৰপাতি, যেনে এক্সকেভেটৰ, বুলডজাৰ, ক্ৰেন, জেকহামাৰ, আৰু পাইল ড্ৰাইভাৰৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যিয়ে অট্টালিকা নিৰ্মাণ, ভাঙি পেলোৱা আৰু আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নৰ সময়ত উচ্চ মাত্ৰাৰ শব্দ উৎপন্ন কৰে।

মন কৰিবলগীয়া যে এইবোৰ মাত্ৰ দুটা উদাহৰণ, আৰু শব্দ প্ৰদূষণৰ আন বহুতো উৎস আছে, য’ত চহৰৰ কাম-কাজ, ঘৰুৱা সঁজুলি, বিনোদনমূলক কাম-কাজ, প্ৰাকৃতিক পৰিঘটনা আদিও আছে। এই কাৰণসমূহ বুজি পোৱা আৰু সমাধান কৰিলে ফলপ্ৰসূ শব্দ নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ আৰু শব্দ প্ৰদূষণ হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে।

Leave a Comment